دیافراگم

دیافراگم

دیافراگم دوربین چیست؟

به زبان ساده, اندازه ی باز شدن دهانه لنز به هنگام گرفتن عکس را دیافراگم می گویند.

وقتی دکمه ی شاتر را فشار می دهید. دهانه ی لنزشما باز می شود و اجازه می دهد تا نور به سنسور دوربین برخورد کند و تصویر ثبت شود. دیافراگمی که شما انتخاب می کنید. بر اندازه ی روزنه ی دیافراگم تاثیر گذار است. هرچه روزنه بزرگتر باشد, نور بیشتری وارد می شود و برعکس. دیافراگم بر حسب اندازه گیری می شود مثلا 22/f / 2 . 8 , f / 4 , f / 5 . 6 , f / 8 ,f که تغییر در درجه های آن میزان بازشدن لنز را دو برابر و یا نصف می کند ( میزان نور ورودی ).

به خاطر داشته باشید که اگر سرعت شاتر را هم یک درجه بیشتر کنید, میزان نور ورودی را نصف و یا دو برابر می کند و اگر مثلا سرعت شاتر را یک درجه کاهش و دیافراگم را یک درجه افزایش بدهید. نور ورودی به یک میزان خواهد بود.

یکی از چیزهای گیج کننده برای عکاسان این است که دیافراگم بزرگ, عدد کمتر و دیافراگم کوچک عدد بیشتری دارد . در نتیجه اندازه دریچه 2 . 8/f از 22/fبسیار بیشتر است . اول اشتباه به نظر می آید اما کم کم یاد میگیرید چطور از آن استفاده کنید. در شکل زیر تاثیر اندازه قطر دریچه دیافراگم و عدد ۴ را ملاحظه میکنید.

 

 

aperture-range دوربین

دیافراگم

عمق میدان و دیافراگم

هنگام تغییر دیافراگم باید به نکاتی توجه داشت که مهم ترین آنها عمق میدان عکس است. عمق میدان : (Depth of field- DOF)به قسمت هایی از عکس که روی آن فوکوس می کنیم گفته می شود. عمق میدان بزرگ به معنای فوکوس روی بیشتر نقاط عکس ( چه دور و چه نزدیک ) وعمق کم یعنی تنها روی قسمتی از عکس فوکوس می کنیم و بقیه ی قسمت ها تار یا فلو خواهند ماند. به عنوان مثال در عکس پایین ، سمت چپ عمق میدان کم و سمت راست عمق میدان زیادی دارد.

همینطور در تصویر بالا مشخص است که با افزایش عدد دیافراگم، عمق میدان زیاد میشود و فضاهای پس زمینه واضح تر دیده میشود(تصویر سمت چپ) و بر عکس یعنی با کاهش عدد دیافراگم عمق میدان کاهش میابد(تصویر سمت راست)

دیافراگم-دوربین

در تصویر بالا مشخص است که با افزایش عدد دیافراگم ، دریچه دیافراگم بسته تر خواهد شد. پس میزان شدت نور ورودی به سنسور کاهش خواهد یافت.

دیافراگم, تاثیر شگرفی بر عمق میدان دارد به طوری که دیافراگم بزرگ ( اعداد کوچک ) عمق میدان را کاهش و دیافراگم کوچک ( اعداد بزرگ و عمق میدان را افزایش می دهد. ( در تصاویر بالا توضیح داده شد) بهترین راه برای یادگیری دیافراگم , تمرین و تجربه است. از خانه بیرون بزنید و سوژه ای پیدا کنید. تعدادی عکس با دیافراگم های مختلف (از کوچک تا بزرگ ) از آن بگیرید. به زودی خواهید دید که این کار چقدر می تواند در تسلط شما بر دیافراگم موثر باشد. بعضی از سبک های عکس نیاز به عمق میدان بیشتری دارند. مثلا برای عکس گرفتن از یک منظره, از یک دیافراگم کوچک ( با اعداد بزرگ ) استفاده می کنند تا روی تمام پیش زمینه ی عکس فوکوس کنند. از طرف دیگر در عکاسی پرتره بهتر است از پس زمینه ی فلو استفاده شود تا روی سوژه ی مورد نظر کاملا فوکوس شود. در این مورد, یک دیافراگم بزرگ ( با اعداد کوچک ) انتخاب می کنید تا عمق میدان را کم کند.

پس به عنوان جمع بندی

. دیافراگم درون لنز قرار دارد و میزان نور عبوری از لنز که به سنسور می رسد را کنترل می کند. دیافراگم باز مقدار بیشتری از نور را عبور می دهد و برعکس. اینکه دیافراگم چه تاثیری در عکس می گذارد، یکی از مهمترین نکته ها در عکاسی است. اندازه دیافراگم در میزان نور، عمق میدان، سرعت لنز، وضوح عکس و موارد دیگر تاثیر دارد.

ضریب اف ها( f – numbers)، یک سری اعداد ریاضی هستند که بیانگر اندازه گشودگی دیافراگم هستند. این اعداد نقش مهمی در درک اینکه دیافراگم و نوردهی چه ارتباطی دارند، ایفا می کنند. ضریب f ها را اینگونه نمایش می دهند، مانند 5.6/f که برای ضریب اف ۵٫۶ به کار می رود. ضریب f های استاندارد به صورت زیر هستند با مقیاس full-stop یا پله کامل:

اینها به عنوان پله های ضریب اف شناخته می شوند. اگر ضریب اف را یک پله کاهش دهید، مثلا از 4/f به 2.8/f ، مقدار نور عبوری از دیافراگم دو برابر می شود. اگر ضریب اف را یک پله افزایش دهید، مثلا از 5.6/f به 8/f فقط نصف مقدار نور به سنسور می رسد. بله افزایش ضریب اف به معنی روزنه دیافراگم کوچک تر و در نتیجه نور ورودی کمتر است. این یک رابطه بر عکس است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

بسته به مقیاس مورد استفاده، تعدادی ضریب اف بین اعداد بالا قرار می گیرد. عمومی تر از همه مقیاس ۳/۱ پا) ۳/۱ ( scale است که پله کامل را به قسمت تقسیم می کند، در نتیجه بین هر پله دو تنظیم به شما می دهد. مثلا بین 8/f و11/f ، ضرایب 9/f و 10/f را خواهیم داشت. در نظر اول این مطلب گیج کننده است ولی کافی است این ها را به خاطر داشته باشید و یاد بگیرید:

ضریب اف بزرگتر مثل = 22/f گشودگی دیافراگم کم تر = نور کمتر —- اما عمق میدان بیشتر

ضریب اف کوچکتر مثل = 2 . 8/f گشودگی دیافراگم بیشتر = نور بیشتر — اما عمق میدان کمتر

عمق ميدان چيست؟

عمق میدان به محدوده ای (فاصله ای به موازات لنز دوربین) گفته می شود که اجسام درون آن واضح ثبت می شوند.

اینکه این محدوده فوکوس (که در آن اجسام واضح هستند) چقدر باشد بستگی به انتخاب دیافراگم، فاصله کانونی و فاصله سوژه تا لنز دارد. فرمول ها و جداولی وجود دارند که این محدوده را با توجه به متغیر های شما به صورت دقیق محاسبه می کنند، اما ما در این مطلب به این مقدار جزئیات کاری نداریم. هدف اصلی ما نحوه کار کردن با دیافراگم است.

عمق میدان چیست
عمق-میدان

تغییر دادن دیافراگم

برای اینکه بتوانید دیافراگم را تنظیم کنید، ابتدا باید از مد عکاسی اتوماتیک پرهیز کنید، بنابراین باید مد عکاسی را روی M یا AV یا A قرار دهید. یادتان باشد هرچه عدد دیافراگم ( f – stop) که به آن ضریب F می گوییم کوچکتر باشد، منطقه کوچکتری در فوکوس خواهند بود، یا به عبارت دیگر عمق میدان کوچک تر خواهد بود.

برای مثال: استفاده از 22/f عکسی را نتیجه می دهد که در آن تقریبا همه چیز واضح است (عمق میدان بزرگ است)، که خیلی متفاوت نسبت به عکسی با 1. 8/f است، با 1.8/f تنها محدوده کوچکی از عکس فوکوس است (عمق میدان کوچک است). این ها دیافراگم هایی هستند که می خواهیم از آنها استفاده کنیم و با آنها بازی کنیم. با توجه به لنزی که از آن استفاده می کنیم، می توانیم با استفاده از دیافراگم باز عمق میدانی کم ایجاد کنیم و جلوه زیبایی به عکس بدهیم.

در شرایط کم نور استفاده از دیافراگم باز توصیه می شود و مناسب است، بنابراین در شرایط کم نور دیافراگم باز می تواند به شما کمک کند.

به عنوان یک نکته مکمل ، فاصله کانونی ( فوکال ) هم بر میزان عمق میدان تأثیر میگذارد به این صورت که هرچه فاصله کانونی را بیشتر کنید، عمق میدان کمتری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *