وایت بالانس

وایت-بالانس

وایت بالانس

تعادل رنگ سفید (WB -White Balance) یکی از مهم ترین تنظیمات دوربین دیجیتال است. شاید تا به حال برایتان پیش آمده که در منزل و زیر نور لامپ های تنگستن (نور زرد) عکس بگیرید و سوژه یا عکستان زرد یا نارنجی رنگ شوند. این به دلیل تنظیم نبودن رنگ سفید دوربین پیش می آید.

دمای رنگ

به منظور درک صحیح تعادل رنگ سفید باید ابتدا از مفهوم دمای رنگ (Color temperature) درک صحیحی داشته باشید. دمای رنگ یکی از خواص نور مرئی است و بر حسب کلوین (K) اندازه گیری می شود. نور های خنک تر مثل نور لامپ فلورسنت با مقدار کلوین بزرگتر نمایش داده می شوند (دمای رنگ بالاتر) و نور های گرم تر مثل نور لامپ تنگستن داخل خانه با عدد کلوین کوچکتر (دمای رنگ کمتر) مشخص می شوند. جدول بالا دمای رنگ های مختلف از منابع نوری گوناگون را به شما نشان می دهد.

دمای-نور-و-رنگ-در-عکاسی
white-balance-chart-lenzak
white-balance-caomparison-lenzak

نور چگونه بر رنگ تاثیر می گذارد؟

دوربین دیجیتال رنگها را بر حسب نورهای قرمز، سبز و آبی که به حسگرش می تابند اندازه گیری می کند. در عکسی که در آفتاب سر ظهر گرفته می شود کل طیف رنگی موجود است (در نتیجه رنگ سفید به درستی ثبت می شود. در چنین شرایطی رنگ های موجود در عکس نزدیکترین حالت به رنگ های واقعی هستند. اما اگر زیر نور تنگستن یا فلورسنت عکس می گیرید حتما باید تعادل رنگ سفید را در دوربینتان تنظیم کنید که در غیر این صورت رنگ های متمایل به نارنجی یا آبی خواهید داشت.

چرا تعادل رنگ سفید را تنظیم کنیم؟

منابع نوری مختلف دمای رنگ متفاوتی تولید می کنند و ما باید به دوربین بفهمانیم که «سفید» چه رنگی است در حالی که چشم انسان به صورت خودکار این توازن را انجام می دهد ولی دوربین برای تولید رنگ های صحیح نیازمند تنظیم دستی برای نور های مختلف است.

white-balance-settings-lenzak

تنظیمات تعادل رنگ سفید پیشفرض

خودکار Auto : این حالت با توجه به قرار گرفتن دوربین در شرایط نوری مختلف، تعادل رنگ سفید را اتوماتیک تنظیم می کند اما می‌توانید برای گرفتن عکسی بهتر، حالات دیگر را نیز مورد آزمایش قرار دهید.

تنگستن Tungsten : این حالت برای عکس گرفتن زیر نور لامپ‌های حبابی مثل تنگستن استفاده می‌شود و معمولا برای عکاسی درون منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنظیم تنگستن دوربین دیجیتال دمای رنگ را در عکس خنک می‌کند.

فلورسنت Fluorescnet : این حالت برای گرفتن عکس‌های روشن تر و گرم‌تر با جبران کردن خنکی ناشی از یک نور فلورسنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نور روز Daylight : این حالت برای تنظیم در نور طبیعی روز است و عکاسی در بیرون منازل را شامل می‌شود. بسیاری از دوربین‌ها این حالت را ندارند.

ابری Cloudy : این تنظیم برای عکاسی در یک روز ابری، ایده‌آل است. این حالت عکس را گرم‌تر می‌کند و به شما اجازه گرفتن عکس‌های بهتر را می‌دهد.

فلاش Flash : نور فلاش دوربین می تواند کاملا خنک باشد پس این حالت عکس های شما را کمی گرم تر می کند.

سایه Shade نور در سایه از نور آفتاب مستقیم خنک تر است پس این حالت عکس شما را گرم تر می کند.

تنظیم دستی (Manual) تعادل رنگ سفید

حالات پیش فرضی که در بالا بیان شد در بیشتر موارد به خوبی و دقیق عمل می کنند اما در بعضی از دوربین های دیجیتال امکان تنظیم دستی یا manual هم وجود دارد. این تنظیم در مدل های مختلف دوربین کمی متفاوت است اما به صورت کلی این حالت با در نظر گرفتن یک شی سفید به عنوان نمونه انجام می شود. این کار به منظور راهنمایی دوربین بوده و به آن می‌فهمانید که سفید واقعی کدام رنگ است و در نتیجه رنگ های دیگر را نیز به درستی تولید می کند. می توانید این کار را با یک کارت سفید ( یا خاکستری) که مخصوص همین کار ساخته شده انجام دهید یا در اطراف به دنبال یک جسم سفید رنگ مناسب باشید.

تراز سفیدی خودکار (Auto white balance) برای سوژه های عمومی به خوبی جواب می دهد، اما رنگ های قوی می توانند آن را به اشتباه بیاندازند. همچنین ممکن است بسته به شرایط عکاسی شما، انتخاب از بین حالات پیشفرض تراز سفیدی WB presets-مثل Cloudy یا Daylight نیز دشوار باشد. در چنین شرایطی شما می توانید از ترازی سفیدی سفارشی custom white) (balanceاستفاده نمایید . تراز سفیدی سفارشی در دوربین های نیکون Preset Manual و در دوربین های کانن Custom White balanceنام دارد . از یک سوژه خاکستری یا سفید عکس بگیرید (یک تکه کاغذ یا کارت) در همان شرایط نورپردازی که سوژه تان قرار دارد و بعدا دوربین از این برای تراز کردن رنگ سفید استفاده خواهد کرد. از آنجا که این تراز سفیدی ثابت است، این تکنیک برای عکاسی در نور ثابت مناسب است، اگر نور تغییر کند، باید تمام مراحل را از اول تکرار کنید. سفارشی سازی تراز سفیدی، در زمان ویرایش عکس ها صرفه جویی می کند و همچنین شما را قادر می سازد تا هنگام بررسی عکس ها روی LCD پشت دوربین، رنگ ها را دقیق تر تشخیص دهید.

توجه : کارت های مرجع برای تنظیم تراز سفیدی قابل خریداری می باشند، اما همیشه می توانید از یک صفحه کاغذ سفید نیز استفاده نمایید.

مراحل سفارشی سازی تراز سفیدی:

کاغذ را قرار دهید

برای دستیابی به دقیق ترین رنگ ها، کاغذ یا کارت خاکستری رنگ یا سفید را جوری قرار دهید که با سوژه اصلی شرایط نورپردازی یکسانی داشته باشد. برای حصول بهترین نتیجه کاغذ را جایی که سوژه خواهد بود قرار دهید.

از کاغذ عکس بگیرید

حال کادر را با کاغذ پر کنید و از آن با همان جهتی که می خواهید عکس اصلی را بگیرید، عکاسی کنید. تا وقتی که زیادی یا ناکافی نوردهی نشود، نوردهی این عکس مرجع زیاد اهمیت ندارد. شاید نیاز شود که به فوکوس دستی جا به جا شوید.

به منو تنظیمات تراز سفیدی بروید

حال نیاز دارید که به منو عکاسی دوربینتان بروید و لیست تنظیمات تراز سفیدی را پیدا کنید. برای اینکار در دوربین های نیکون به پایین تنظیمات تراز سفیدی (white balance settings) بروید و preset Manual را انتخاب کنید. در دوربین های کانن در لیستی از گزینه ها که پدیدار می شود Custom White Balance را انتخاب نمایید.

تراز سفیدی را انتخاب کنید

عکس کاغذ سفید را انتخاب کنید تا به عنوان مرجع تراز سفیدی برگزیده شود. در نیکون دوبار روی OK بزنید تا تراز سفیدی انتخاب شود. در دوربین های کانن ابتدا باید روی Set to select the image بزنید، سپس به صفحه تنظیمات white balance باز گردید و Custom را از لیست انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *